Halep e în semifinale la Indian Wells. Un meci cu emoții, în care „noua” Simona a învins-o pe „vechea” Simona

Data actualizării: Data publicării:
ha

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Indian Wells, după un meci în care s-a impus în trei seturi 6-4, 6-7, 6-3 în faţa croatei Petra Martic, numărul 51 WTA, într-o partidă ce a fost transmisă în direct de Digi Sport 2.

Citiți și: C. T. Popescu: Meciul a arătat ce acumulări excepţionale a realizat Simona Halep psihologic, tactic şi tehnic

ACTUALIZARE. Simona Halep și-a aflat adversara din semifinalele de la Indian Wells: Naomi Osaka. Detalii aici.

Cum a decurs meciul Halep-Martic

Simona Halep a controlat prima parte a meciului cu Petra Martici, dar a fost la un pas să-l scape din mână. Halep a început agresiv, cu serviciu sigur, mai ales primul, cu puţine greşeli neforţate. De partea cealaltă, Martici a fost cu erorile, destul de multe în primul set, comentează News.ro.

Însă croata a „apăsat” foarte tare pe lovituri în debutul setului secund şi a preluat iniţiativa. O perioadă din această parte a meciului, Halep nu a avut soluţii şi a fost ţinută la distanţă de rivală. Românca a trimis mingi scurte, penalizate prompt de puternicele lovituri ale adversarei, i-a „dat” la mână, intrând în jocul „vechii” Halep, care aştepta prea mult ca greşeala să vină din partea cealaltă a fileului. Simona Halep a ales soluţii proaste din poziţii bune şi a ratat multe mingi de break. S-a enervat, s-a grăbit, dar nu a cedat şi a întors un decisiv de la 1-3.

Setul I a fost jucat în primul ghem al meciului, în care Halep a reuşit break-ul, păstrat cu servicul până la final, scor 6-4, după 39 de minute.

Setul al doilea putea începe la fel de bine pentru liderul WTA, dar a ratat două mingi de break, iar Martici nu a făcut la fel în ghemul următor şi a fructificat prima ei minge de break din meci. Croata a ridicat scorul la 3-0, apoi s-a distanţat la 5-2. La 4-1, croata a chemat asistenţă medicală, acuzând probabil o răceală. Adversara Simonei Halep nu a menţinut ritmul din prima parte a setului, iar românca revenit cu trei ghemuri câştigate la rând, cu break de 4-5. Setul a ajuns în tie-break şi din nou Martici a condus cu 5-2. Halep a egalat, a ratat o minge uşoară şi a pierdut apoi setul, 6-7 (5), după o oră şi 35 de minute.

Citiți și: WTA: Este lovitura zilei! Punctul spectaculos cu care Simona Halep a ridicat publicul în picioare

Decisivul a avut o primă parte asemănătoare cu setul anterior. La 1-0, Halep a ratat trei mingi de break, între care un 15-40, iar Martici a câştigat în ghemul următor pe serviciul jucătoarei române. La 1-2, sportiva din Constanţa a mai ratat o minge de break, iar scorul a devenit 1-3. Dar energia rivalei s-a scurs pe măsură ce meciul avansa către final, iar Simone Halep a câştigat următoarele cinci ghemuri la rând, impunându-se cu 6-3, după două ore şi 23 de minute.

Citiți și:  Simona Halep: Nici nu ştiu cum am câştigat. Am refuzat să pierd

În faza următoare, Halep va evolua cu învingătoarea dintre Karolina Pliskova, locul 5 WTA, şi Naomi Osaka, locul 44 WTA.

Calificarea în semifinale este recompensată cu un premiu de 327.965 de dolari şi cu 390 de puncte WTA.

Citiți și: Un celebru actor de la Hollywood, filmat în tribune la meciul dintre Simona Halep și Petra Martici

Simona Halep a câştigat ediţia din 2015 a turneului de la Indian Wells, iar anul trecut a fost eliminată în turul al treilea, de jucătoarea franceză Kristina Mladenovic, cu scorul de 6-3, 6-3.

Citiți și: Halep va rămâne o perioadă lungă pe locul I WTA, depăşindu-le pe Clijsters şi Şarapova

VICTORIE PENTRU SIMONA HALEP!

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 5-3 Simona serveşte pentru victorie.

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 4-3 Simona Halep preia conducerea în setul decisiv

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 3-3 Break Simona Halep

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 2-3 Simona Halep a trecut cu bine peste un game extrem de important, în care s-a impus după ce Martic a salvat două mingi ale româncei de 2-3.

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 1-3 Petra Martic se distanţează în setul decisiv după ce a cucerit al treilea game consecutiv.

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 1-2 Break realizat de Petra Martic

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 1-1. Petra Martic a câştigat un game de mare luptă

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7, 1-0. Simona Halep a câştigat primul game din setul decisiv

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-7. Petra Martic a câştigat setul al doilea după ce s-a impus cu 7-5 în tie-break.

HALEP - MARTIC, 6-4, 6-6. Game la 0 pentru Simona Halep după un lung de linie perfect care a trimis setul în tie-break.

HALEP - MARTIC, 6-4, 5-6. Petra Martic a întrerupt seria româncei şi şi-a asigurat cel puţin intrarea în tie-break în setul 2.

HALEP - MARTIC, 6-4, 5-5. Simona revine spectaculos și egalează la 5 prin trei game-uri câștigate la rând. Trebuie să mențină același stil de joc agresiv pentru a trece în avantaj.

HALEP - MARTIC, 6-4, 4-5. Românca nu cedează și face break-ul printr-un rever chiar atunci când a avut cea mai mare nevoie. Simona va servi ca să mențină o victorie în două seturi.

HALEP - MARTIC, 6-4, 3-5. Simona a revenit frumos de la 0-30 și și-a adjudecat game-ul, printr-un punct spectaculos. A adus-o pe adversară la fileu apoi a dat mingea în spațiul gol din dreapta sa. Pare că românca a câștigat încredere prin uralele publicului. Urmează ca Martic să servească pentru a duce meciul în decisiv.

HALEP - MARTIC, 6-4, 2-5. Croata menține un stil de joc rapid, cu mingi scurte și cu veniri dese la fileu. Cahill nu vine nici de această dată. Simona servește pentru a se menține în set.

HALEP - MARTIC, 6-4, 2-4. Simona se remontează, venind mai des la fileu, și reușește un game rapid, la 0. Jocul ei scârțâie însă în continuare.

HALEP - MARTIC, 6-4, 1-4. Petra Martic nu mai greșește așa de mult și se distanțează din nou la trei game-uri.

HALEP - MARTIC, 6-4, 1-3. Românca reduce din diferență grație erorilor făcute de adversara sa.

HALEP - MARTIC, 6-4, 0-3. Simona este de nerecunoscut, iar croata se distanțează la trei game-uri. Românca nu apelează acum la sfaturile lui Darren Cahill.

HALEP - MARTIC, 6-4, 0-2. Start bun de set reușit de sportiva din Croația, care reușește primul break.

HALEP - MARTIC, 6-4, 0-1. Game foarte disputat de cele două sportive, și destul de lung, care a fost adjudecat în final de Martic. Simona a ratat două mingi de break. Înainte de startul acestui al doilea set, croata a apelat la sfaturile antrenoarei.

Abonații RCS & RDS pot urmări meciul de tenis dintre Halep și Martic, gratuit și live, pe Digi Sport 2, aici.

Mai jos, statisticile primului set:

HALEP - MARTIC, 6-4. Simona s-a adaptat repede condițiilor de joc și a câștigat primul set, cu puține dificultăți, după ce Martic a salvat primele două mingi de set ale româncei.

HALEP - MARTIC, 5-4. Game adjudecat la 30 de sportiva din Croația pe propriul serviciu. Simona servește pentru câștigarea primului set.

HALEP - MARTIC, 5-3. Încă un game alb făcut de jucătoarea noastră, care arată constanță la serviciu.

HALEP - MARTIC, 4-3. Se menține avantajul minim, iar partida pare că a intrat într-o rutină ce nu poate fi ruptă de niciuna dintre jucătoare. În plus, vântul a ajutat-o pe Martic să rămână în joc, împingând în teren o minge ce urma să ajungă în afară.

HALEP - MARTIC, 4-2. Simona își face serviciul fără emoții, însă acest game nu a fost strălucit pentru niciuna dintre jucătoare, ambele au avut câteva erori neforțate.

HALEP - MARTIC, 3-2. Un prim game mai echilibrat, în care sportiva noastră a avut o minge de break, dar nu s-a concentrat prea mult și a dat mingea prea ușor în afara terenului. Martic se menține în urma Simonei.

HALEP - MARTIC, 3-1. Game câștigat fără prea mari probleme de româncă. S-ar putea ca vremea să joace un rol important în acest meci, asta deoarece vântul suflă tot mai puternic, cu 30 de km/h.

HALEP - MARTIC, 2-1. Un prim moment ciudat al partidei. Simona a câștigat un punct, însă croata a solicitat un challenge. Punctul s-a rejucat, apoi Martic a prins curaj și a fost aproape să facă un game alb. Halep a mai câștigat un punct, dar sportiva din Croația a redus din diferență.

HALEP - MARTIC, 2-0. Game la 0! Simona a pierdut doar un punct până acum.

HALEP - MARTIC, 1-0. Început bun de partidă pentru Simona, care reușește breakul.

Actualizare 22:38. A început sfertul de finală HALEP - MARTIC. Croata are primul serviciu.

Actualizare 22:28. Cele două jucătoare au intrat pe teren, iar partida va începe în curând.

Actualizare 22:00. Meciul de tenis dintre Halep și Martic începe de la ora 22:30. Partida dintre Fritz şi Coric, programată pe terenul pe care se va disputa meciul Simonei cu Petra Martic, a intrat în decisiv, după ce croatul a ratat o minge de meci. Ca atare, confruntarea lui Halep va începe mai târziu, probabil în jurul orei 22:30.

Pe de altă parte, odată cu eliminarea Carolinei Wozniacki, numărul doi mondial, Simona Halep nu doar că îşi va consolida primul loc în ierarhia WTA. Sportiva noastră e în acest moment marea favorită să se impună la Indian Wells.

Simona Halep e văzută în acest moment principala favorită la câştigarea turneului de la Indian Wells. Românca a avut un culoar extrem de favorabil, dublat de o formă de excepţie.

În plus, de pe jumătatea tabloului Simonei Halep au fost eliminate până acum nume importante: Petra Kvitova, Coco Vandeweghe, Garbine Muguruza, Jelena Ostapenko, Aga Radwanska, Konta, Mladenovic, Cibulkova, Mertens sau Pavlyuchenkova.

Astfel, după victoria sa din optimi, Halep şi-a aflat adversara din următorul tur de la Indian Wells. Aceasta va fi Petra Martic, care a trecut de Vondrousova (Cehia), scor 6-3, 7-6.

În drumul spre sferturile Indian Wells, croata de 27 de ani nu a pierdut vreun set, impunându-se destul de uşor în faţa Tatianei Maria, Barbarei Strycova şi Jelenei Ostapenko.

Acum, în faţă îi va fi un adversar de un cu totul alt calibru, cea mai bună jucătoare din lume, Simona Halep.

Cele două sportive s-au întâlnit până acum de două ori, fiecare reuşind câte o victorie. Dar bătălia câştigată de Martic a avut loc în 2011, când Simona era încă foarte tânără şi nu conta în clasamentul WTA. În ultima întâlnire, la Guangzhou, în 2015, jucătoarea din Constanţa s-a impus cu 6-4, 6-2, extrem de clar.

Confruntarea dintre Halep şi Martic, în sferturile de finală ale competiţiei de la Indian Wells, va avea loc joi, în direct la Digi Sport 2.