Data actualizării: Data publicării:
derara hurisa ajunge la linia de finish la maratonul de la viena
Etiopianul Derara Hurisa a fost descalificat după ce a câștigat maratonul de la Viena, pentru că a purtat încălțăminte necorespunzătoare Foto: Profimedia Images

Atletul etiopian Derara Hurisa a câştigat duminică maratonul de la Viena, însă a fost ulterior descalificat după ce organizatorii au stabilit că a alergat cu încălţăminte neregulamentară în timpul cursei, relatează agenția EFE, preluată de Agerpres.

Derara Hurisa a trecut primul linia de sosire, fiind cronometrat pe distanţa de 42,195 km în 2h 09 min 22 sec. El a fost urmat la trei secunde de de kenyanul Leonard Langat.

După ce l-au declarat iniţial învingător pe etiopian, organizatorii au dat publicităţii un comunicat în care au precizat: „Câştigătorul iniţial al maratonului oraşului Viena a trebuit să fie descalificat, pentru că a alergat cu pantofi care nu respectă regulile (...) Talpa pantofilor de alergare nu trebuie să fie mai groasă de patru centimetri, însă Hurisa a folosit cu un model care are o grosime a tălpii de cinci centimetri”.

Citiți și: Maraton în mai puțin de două ore: un caz de dopaj „tehnologic” a încălțămintei?

În aceste condiţii, kenyanul Leonard Langat a fost declarat învingător, cu timpul de 2 h 02 min 25 sec, urmat de etiopianul Betesfa Gethun (2 h 09 min 42 sec) şi de kenyanul Edwin Kosgei (2h 10 min 10 sec).

World Athletic a modificat anul trecut normele referitoare la încălţămintea de competiţie, interzicând pantofii de alergare cu talpa mai groasă de 40 de milimetri, pentru a proteja „integritatea sportului”.

La ediţia din acest an a maratonului de la Viena (anulat anul trecut din cauza pandemiei) au participat aproximativ 26.000 de alergători.

Derara Hurisa a trecut primul linia de finiș la maratonul de la Viena Foto: Profimedia Images

Editor : Luana Pavaluca