G4Media.ro

VIDEO Campion la 78 de ani. Atletul Ilie Cioca fuge 10 kilometri…

VIDEO Campion la 78 de ani. Atletul Ilie Cioca fuge 10 kilometri pe zi, după un ”mic dejun” cu 500 de flotări și 500 de abdomene. În 60 de ani a alergat de 7 ori lungimea Ecuatorului

La cei 78 de ani, Ilie Cioca este un campion veritabil. Aleargă zilnic 10 kilometri, după un „mic dejun”, cum spune chiar el, cu 500 de flotări și 500 de abdomene, ”pentru mobilitate”.

A fost profesor de sport al Colegiului Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia, dar ieșirea la pensie, acum câțiva ani, nu l-a oprit din ceea ce îi place cel mai mult: atletismul.

În cei 60 de ani de când aleargă, a obținut peste 240 de titluri de campion național și peste 100 de medalii balcanice.

Anul 2022 a fost deosebit de bun pentru el: 7 titluri de campion național, 6 medalii la Balcaniadă și a obținut un record național.

Spune că a reușit să alerge 270.000 de kilometri, adică de aproape 7 ori lungimea Pământului la Ecuator.

Știe cu siguranță acest lucru pentru că își notează și acum, zilnic, cu strictețe (cum a făcut întotdeauna), toate antrenamentele pe care le face, la detaliu.

L-am întâlnit sâmbătă la Crosul Unirii de la Alba Iulia, competiție la care participă de la prima ediție, de acum 53 de ani.

”Peste o lună și ceva fac 78 de ani. Alerg din 1962. Anul acesta am făcut 60 de ani de alergare. Am 245 de titluri de campion național, peste 100 balcanice și am 270.000 km alergați.

Mă antrenez 10 km în fiecare zi. Și așa, mobilitate, 500 de flotări și 500 de abdomene. Acesta e meniul, micul dejun. Acum sper să fim sănătoși și să mergem înainte”, a spus Ilie Cioca.

A început ca jucător de fotbal le Metalurgistul Cugir, unde s-a remarcat pentru că fugea suta de metri în 11,2 secunde. A ajuns atlet printr-o întâmplare.

A fost solicitat de la echipa de fotbal, pentru a participa la campionatele naționale de atletism care se țineau la Călimăneșt. Acolo a făcut parte dintr-o echipă căreia îi lipsea un sportiv, așa că a fugit la 3.000 de metri ”pe fals”, cu numele Popescu.

A luat locul 4 și a ajuns la lotul național dar nu a participat niciodată la europene. A fost la un moment dat selecţionat în lotul preolimpic pentru Montreal 1974 (alături de Ilie Floroiu, Maricica Puică, Gheorghe Cefan).

De asemenea, a câştigat în două rânduri Turul Bosforului. Datorită logevității sale în domeniul atletismului și performanțelor sale, este un sportiv foarte respectat și o legendă la competițiile dedicatet veteranilor.