VIDEO. Bătaie generală: 10 cartonașe galbene și 6 roșii la un meci dintre Zenit Sankt Petersburg şi Spartak Moscova

Data actualizării: Data publicării:
Jucători de fotbal care se iau la bătaie pe teren
10 cartonașe galbene și 6 roșii la un meci dintre Zenit Sankt Petersburg şi Spartak Moscova.

Meciul dintre echipele Zenit Sankt Petersburg şi Spartak Moscova, disputat duminică în Cupa Rusiei la fotbal, a fost unul foarte tensionat, arbitrul fiind nevoit să arate nu mai puţin de şase cartonaşe roşii şi zece galbene.

Departe de Cupa Mondială şi cupele europene, după ce FIFA şi UEFA au suspendat Rusia pe 28 februarie, din cauza agresiunii asupra Ucrainei, echipele ruse se concentrează în această perioadă doar pe competiţiile interne.

La jocul de la Sankt Petersburg, arbitru de centru a arătat zece cartonaşe galbene pe parcursul reprizei secunde, înainte ca fotbaliştii celor două echipe să înceapă o bătaie generală în prelungiri, după o altercaţie între olandezul Quincy Promes (Spartak) şi columbianul Wilmar Barrios (Zenit), la care toată lumea a vrut să ia parte, inclusiv staff-urile tehnice.

În urma acestui incident, arbitrul a arătat şase cartonaşe roşii, câte trei de fiecare tabără, reuşind în final să calmeze spiritele.

De la Zenit au fost eliminaţi Barrios şi brazilienii Rodrigo şi Malcom, iar de la Spartak, jamaicanul Shamar Nicholson şi ruşii Aleksandr Selihov şi Aleksandr Sobolev, potrivit Agerpres.

Meciul dintre Zenit Sankt Petersburg şi Spartak Moscova, contând pentru Grupa B a Cupei Rusiei, s-a încheiat cu victoria gazdelor, la loviturile de departajare (4-2).

Editor : Liviu Cojan