sâmbătă, 18 mai 2024

Patru sportivi bârlădeni au obținut titlul de campion mondial la Campionatul Mondial de Kempo, desfășurat în Turcia

Cele mai citite

Evoluție spectaculoasă a sportivilor de la clubul bârlădean Wazary Dojo. La finalul Campionatului Mondial de Kempo, desfășurat în perioada 22-28 aprilie în Antalya (Turcia), Clubul Wazary Dojo s-a întors victorios cu șapte medalii de aur din 20 posibile, cinci medalii de argint și cinci de bronz.

Fiecare dintre cei șase sportivi concurat la trei probe: submission, semi kempo și full kempo. Patru sportivi au fost declarați campioni mondiali:

1 Neagu Stefania cat 16-18 ani -65 kg a câștigat aurul la probele de submission și semi kempo si un loc trei la full kempo.

2 Mara Stoian 10-12 ani – 50 kg  a castigat doua medalii de aur la submission si semi kempo si un loc 4 la full kempo după un meci câștigat și un meci bun cu câștigătoarea categoriei.

3 Cristian Padure cat 16-18 ani – 60 kg a castigat doua medalii de aur la probele de submission si semi kempo si locul 2 la proba de full kempo

4 Alexandru Lucian Rotaru cat masters +38 ani a reușit sa ia medalia de aur la submission și medalia de bronz la semi kempo.

De asemenea, în urma evoluției la acest campionat mondial, doi sportivi ai Clubului Wazary Dojo a obținut titlurile de vicecampioni mondiali:

1 Miruna Iacob 12-14 ani – 50 kg a reușit sa ia medaliile de argint la toate cele trei probe.

2 Florin Pădure 16-18 ani -65 kg a câștigat medalie de argint la submission medalie de bronz la full kempo si un 4 la semi kempo dupa un meci castigat si unul pierdut.

A urcat pe podiumul campionatului mondial și Maria Socola, care a obținut două medalii de bronz la semi kempo si full kempo și locul 5 la proba de submission.

„Rezultatele obținute vin după un parcurs bun a sportivilor mei, care au muncit foarte mult in ultimii 4 ani. Am avut obiective clare, am căutat cele mai bune metode si am folosit cele mai moderne mijloace sub îndrumarea celui mai bun. Sensei Amatto Zaharia ne-a oferit mereu sprijinul de care am avut nevoie înainte de a oferi oportunitățile. Au crescut de la etapă la etapă, au crezut în mine și au făcut multe sacrificii să poată face față antrenamentelor si solicitărilor școlare. Felicitări tuturor, s-au meritat toate eforturile făcute să ajungem până aici. Sper să reușim să ne menținem la acest nivel și să beneficiem in continuare de susținerea sponsorilor noștri, cărora vreau să le mulțumesc pe această cale, ei sunt parte din acest succes. Mulțumesc în primul rând domnului Amato Zaharia pentru oportunitate, pentru sprijin și mai ales pentru încrederea acordată. Sa faci parte din lotul României este o onoare pentru noi și mă bucur că facem parte din cea mai puternică federație de arte marțiale din România. România, la acest turneu, a terminat competiția pe locul întâi pe națiuni, din 56 de țări participante. Mulțumesc tuturor celor care au fost lângă noi și au sprijinit această activitate, fiecare dintre dumneavoastră faceți parte la acest rezultat istoric pentru Bârlad. Nu în ultimul rând, mulțumesc părinților pentru încredere si susținerea necondiționată!”, a transmis Lucian Rotaru, antrenorul sportivilor de la Wazary Dojo.

Acesta a mărturisit că acest Campionat Mondial de Kempo IKF 2024 a fost, de departe, cel mai puternic concurs la care a participat. La startul acestuia s-au înscris 1000 de sportivi din 56 de țări.