Autorităţile locale sunt Ă®mpotriva exploatării gazelor de şist prin metoda fracţionării hidraulice. Primăria Bârlad a respins Ă®ncă de pe 30 Mai 2011 cererea firmei de prospecţiuni pentru construcţia unui depozit de explozivi (!) pe strada Zefirului din Bârlad. Conferinţă de presă extraordinară Adrian Solomon, invitat special Constantin Constantinescu
▶ [TC 03:12] Adrian Solomon, deputat PSD: "Va trebui să existe o reacţie pe măsură a comunităţii locale şi a opiniei publice mai larg răspândită nu doar din partea ecologiştilor ci din partea tuturor celor care trăim Ă®n acest oraş şi Ă®n jurul Bârladului pentru că reacţia opiniei publice a dus Ă®n Bulgaria la sistarea acestui tip de exploatare şi la intertzicerea metodelor respective pe teritoriul Bulgariei."
▶ [TC 03:48] Adrian Solomon, deputat PSD: "Eu voi iniţia un proiect legislativ prin care să se interzică metoda fracţionării hidraulice pe teritoriul României şi fac apel la toţi cei care se pricep să mă contacteze pentru a redacta o expunere de motive cât se poate de fundamentată ştiinţific /.../"
▶ [TC 05:04] Adrian Solomon, deputat PSD: "Pentru că am văzut mai multe reacţii care ar fi... ştiu eu, indus ideea că autorităţile bârlădene nu sunt Ă®mpotriva acestui tip de exploatare a gazelor de şist, trebuie să facă nişte lămuriri, domnul primar are nişte documente pe care vi le poate prezenta /.../"
▶ [TC 06:16] Adrian Solomon, deputat PSD: "Principala noastră resursă acum şi Ă®n viitor trebuie să fie apa. Pentru că gazul vine, se arde şi dispare. Apa va fi principala resursă Ă®n viitor /.../ şi prin urmare va trebui să avem grijă de resursele de adâncime dar şi de cele de suprafaţă."
▶ [TC 06:48] Adrian Solomon, deputat PSD: "După cum am văzut circulând cu alte scopuri prin judeţ, prin jurul Bârladului, cetăţenii aceştia prospectau Ă®n coada barajului de la Cuibul Vulturilor, Ă®n coada barajului de la Râpa Albastră la Băcani şi Ă®n lunca Bârladului la Banca. Prin urmare ambele surse de apă ale Bârladului sunt Ă®n pericol şi nu Ă®ntâmplător pentru că ştiţi că au nevoie de mari cantităţi de apă ca să exploateze aceste zăcăminte dar şi sursa principală de apă de pucioasă, sursa de adâncime a Bârladului poate fi Ă®n pericol dacă nu mâine cel puţin Ă®n viitor şi, se ştie, se introduc Ă®n acele foraje tot felul de substanţe care la un moment dat pot să urce până Ă®n straturile superioare inclusiv Ă®n apa freatică şi ne vom putea trezi că bând apă de pucioasă Ă®n viitor Ă®n Bârlad să avem destule probleme de sănătate."
▶ [TC 08:00] Adrian Solomon, deputat PSD: "De aceea pentru a lămuri şi pe semnatarii scrisorii deschise dar şi pe toţi cei din Bârlad Ă®l rog pe domnul primar să vă prezinte documentele tocmai pentru a vedea că nu s-a acceptat niciun moment din partea Primăriei Bârlad o astfel de prezenţă Ă®n interiorul oraşului. ĂŽn exterior nu sunt atribuţiuni din partea primăriei şi prin urmare va trebui să facem apel la cele judeţene şi celelalte guvernamentale."
▶ [TC 09:03] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Pur şi simplu intuitiv, pentru că nu ştiam despre firma Chevron mai nimic la vremea respectivă şi nici de intenţia lor de a fora sau a face prospecţiuni Ă®n zonă, pur şi simplu mie nu mi s-a părut de prima dată curată această afacere, Ă®nceput de afacere şi, la o adresă pe care vă voi citi-o imediat, eu am răspuns Ă®n mod negativ Ă®ncă din luna Mai (2011, n.r.) când poate mulţi dintre noi şi tinerii aceia care pe bună dreptate vor să ia poziţie şi nu numai, pe internet am Ă®nţeles că este o opinie colectivă Ă®mpotriva acestei afaceri, să o numesc aşa, Ă®ncă din luna Mai eu am fost primul care am pus piciorul Ă®n prag acestei afaceri, să-i zicem aşa, mai mult intuitiv."
▶ [TC 09:51] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Eu am o adresă pe care o voi citi /.../, ea este din 30.05 deci din luna Mai 2011 când, repet, eu nu ştiam de această afacere dar pur şi simplu veţi vedea la ce se referă ea. Şi scrie aşa: "Către Primăria Municipiului Bârlad, Domnul primar ing. Constantin Constantinescu". Se spune: "Societatea comercială Prospecţiuni SA este specializată Ă®n prospecţiuni geofizice şi geologice având 60 de ani de experienţă Ă®n descoperirea structurilor purtătoare de hidrocarburi, subtanţe minerale utile solide, ape subterane, cărbuni", şi-aşa mai departe. "ĂŽn acest moment Prospecţiuni SA este contractor pentru execuţia de prospecţiuni seismice", repet, prospecţiuni seismice se scrie Ă®n adresa asta, "Ă®ntr-un perimetru situat Ă®n zona Bârlad concesionat de compania Chevron, SUA, de la Agenţia Naţională de Resurse Minerale". Punct. "Chevron va desfăşura Ă®n această zonă un program de explorare şi investiţii", atenţie, deci şi investiţii, "pentru surse neconvenţionale shale gas". Gaz de şist. Şi-acuma cererea efectivă pentru ce au făcut ei această adresă /.../ "Pentru efectuarea lucrărilor de prospecţiune avem nevoie de un depozit temporar de exploziv Ă®n zona Bârlad. ĂŽn acest scop vă rugăm să ne sprijiniţi cu Ă®nchirierea unui teren Ă®n suprafaţă de 6.700mp necesar pentru amplasarea depozitului de substanţe explozive. Am identificat un asemea plasament Ă®n zona străzii Zefirului". Mai spune Ă®n continuare, am să vă citesc şi asta, "Lucrările de prospecţiune vor Ă®ncepe la data de 1 August 2011, dată la care depozitul trebuie să fie funcţional. De aceea avem nevoie de sprijinul primăriei pentru obţinerea certificatului de urbanism şi a autorizaţiei de construcţie". ▶ [TC 11:58] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "BineĂ®nţeles că nu le-am acordat acest sprijin, nu le-am mai pus Ă®n Consiliul Local pentru că mi-am dat seama de atunci, pur şi simplu intuitiv, că ceva nu este curat şi am trimis pe specialiştii din primărie să se adreseze poliţiei şi unităţii militare, de ce, pentru a lua legătura cu oameni de specialitate, pentru că trebuia să am o poziţie cât de cât oficială şi bazată pe anumite lucruri. Din discuţiile cu cei de la unitatea militară /.../ a rezultat că depozitul nu poate să... comportă anumite riscuri la Bârlad, nu prea este conform, ei au vrut iniţial să Ă®nchirieze de la unitatea militară, până la urmă au vrut să construiască unul Ă®n nişte recipiente de metal şi-aşa mai departe. ĂŽn orice caz noi nu am fost de acord şi-am refuzat. Am impresia totuşi că ei au continuat demersurile lor şi au făcut un asemenea depozit la Banca. Nu ştiu exact, nu este treaba Primăriei Bârlad. Ce-am vrut eu să vă arăt cu acest lucru, am vrut să vă demonstrez că noi am fost Ă®mpotrivă de prima clipă când am aflat despre acest lucru, neştiind că au avansat sau nu." ▶ [TC 13:08] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Am fost informat din presă că ei au primit o autorizaţie de construcţie pentru prospecţiuni de la Consiliul Judeţean, nu ştiu exact, nu-i treaba mea, doar am citit Ă®n presă, deci am această reţinere /.../"
▶ [TC 13:22] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "ĂŽn ultima vreme /.../ am luat la cunoştinţă despre nemulţumirea cetăţenilor municipiului Bârlad pentru că au apărut imediat ca răspuns la prospecţiunile pe care firma le-a făcut deja Ă®n judeţul Vaslui Ă®n zona Bârladului, reacţii negative din partea... din media locală şi nu numai. Şi filmuleţul acela despre care spune domnul deputat Solomon, am vorbit Ă®mpreună cu domnul Giuşcă să poată prezenta la Casa de Cultură, e o etapă Ă®n demersul nostru."
▶ [TC 14:36] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Acum o săptămână am făcut o adresă, vă voi citi-o, "Către Agenţia pentru Protecţia Mediului Vaslui, domnului director Remus Mitrea. Prin prezenta vă aducem la cunoştinţă că am luat act din media locală şi centrală de faptul că s-au făcut prospecţiuni geologice Ă®n vederea depistării de zăcăminte de gaze de şist Ă®n zona municipiului Bârlad. Tehnologia este extrem de poluantă şi nocivă pentru organisme vii şi mai mult provoacă cutremure de suprafaţă, Bârladul aflându-se Ă®n pragul unei catastrofe ecologice de proporţii. Având Ă®n vedere că Ă®n apropierea Bârladului se află acumularea de apă Râpa Albastră şi că aceasta va deveni printr-un program POS Mediu principală sursă de apă a municipiului nostru şi că pe raza municipiului avem un număr de peste 50 de puţuri de mare adâncime ce furnizează apă potabilă de foarte bună calitate atât cetăţenii cât şi noi ca autoritate locală ne exprimăm Ă®ngrijorarea pentru dezastrul ecologic ce s-ar putea declanşa ca urmare Ă®nceperii lucrărilor de exploatare. Ţinând cont de cele relatate, vă rugăm să ne comunicaţi punctul dvs. de vedere asupra celor relatate, dacă aţi eliberat autorizaţie de mediu şi dacă Ministerul Mediului va comunicat ceva Ă®n acest sens. Cu stimă," semnez eu. Deci Ă®ncă de acum o săptămână eu am făcut acest demers şi vă voi citi şi răspunsul primit de la Agenţia pentru Protecţia Mediului, cea mai autorizată instituţie din judeţul Vaslui pentru a da un răspuns... oficial, să zicem aşa. Şi aici se spune: "Urmare a adresei dvs. prin care ne solicitaţi punctul de vedere privind viitoarele exploatări de zăcăminte de gaze de şist de către firma Chevron vă informăm că până Ă®n acest moment nu s-a depus la Agenţia pentru Protecţia Mediului Vaslui şi nici nu este Ă®n desfăşurare o solicitare de acord de mediu pentru explorarea de gaze de şist. Menţionăm că Ă®n momentul solicitării de acord de mediu se va lua Ă®n considerare prevederile Comisiei Europene privind emiterea de acord de mediu pentru exploatarea gazelor de şist care necesită evaluarea impactului asupra mediului". Semnează domnul director Mitrea. Deci practic ni se aduce la cunoştinţă că exploatarea propriu-zisă nu a Ă®nceput dar putem intui că prospecţiunile deja s-au făcut /.../" ▶ [TC 17:30] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Deci noi Ă®ncă din luna Mai (2011, n.r.) am luat o poziţie Ă®mpotriva acestei afaceri /.../"
▶ [TC 17:58] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Mă gândesc, am vorbit şi cu domnul deputat, să venim Ă®n Ă®ntâmpinarea cetăţenilor, cei care doresc să ia poziţie Ă®mpotriva acestei afaceri, o numesc afacere Ă®n continuare, şi noi cei de la primărie cu acordul consilierilor şi nu numai vom pune un banner mare Ă®n faţa primăriei unde vom informa cetăţenii şi opinia publică /.../ despre felul Ă®n care noi vedem acestă chestiune Ă®n sensul că nu suntem de acord cu acest program."
▶ [TC 19:19] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Asta ca o primă măsură, am vorbit cu domnul deputat poate vom organiza şi o manifestare, un marş pe stradă, dincolo de acţiunile pe care orice cetăţean, orice grup de cetăţeni - am Ă®nţeles că tinerii de la Codreanu vor să facă un astfel de marş de protest, noi venim Ă®n Ă®ntâmpinarea lor /.../"
▶ [TC 19:43] Constantin Constantinescu, primar Bârlad: "Eu când am dat interviul ăla Ă®n Vremea Nouă (copie Ă®n format PNG) nu prea ştiam, n-am Ă®nţeles prea bine Ă®ntrebarea Cezarei şi de aceea n-am... Este normal, fac o mică paranteză, că nu numai eu, orice bârlădean s-ar bucura ca Ă®n zona Bârladului să găsească surse de petrol, de gaze naturale, de... să putem să ieşim din... dar nu Ă®n felul acesta, bineĂ®nţeles."
Logo-ul Bârlad Online este marcă înregistrată a OCF. Toate celelalte mărci sunt proprietatea companiilor deţinătoare. Reproducerea conţinutului din acest site este permisă numai cu acordul Online Content Factory SRL.
Pentru orice neclarităţi, informaţii suplimentare, sugestii sau comentarii vă rugăm să ne contactaţi: supportatb-odot ro
sau prin SMS la 0724 227.523 (0724 BARLAD). Atenţie ! Acest număr nu are servicii de voce, dacă sunaţi sună în gol. Vă rugăm trimiteţi doar SMS. Tarif normal în funcţie de reţea.